بیوشیمی

بیوشیمی خون:

این بخش که یکی از مهمترین و فعال ترین بخش های هر آزمایشگاه پزشکی می باشد

آزمایشات این بخش شامل:آزمایشات قند، اوره، چربی خون، آنزیم های کبدی و قلبی، سدیم، پتاسیم، آهن و… می باشد.

دستگاه هیتاچی

دستگاه هیتاچی

دستگاه هیتاچی

دستگاه هیتاچی

الکترولیت آنالایز

الکترولیت آنالایز

بیلیروبینومتر

روش روتین اندازه گیری بیلی روبین همان دیازو است، ولی دستگاه های بیلیروبینومتر هم براساس رنگ سنجی بوسیله لوله موئینه میکروهماتوکریت این کار را انجام می دهند مانند دستگاه Peffaf

دستگاه Spectrophotometr

اسپکتروفتومتر یا طیف سنج دستگاهی است که شدت نور را به صورت تابعی از طول موج اندازه گیری می کند. این دستگاه روش تجزیه دستگاهی است که در آن تابش الکترومغناطیسی در ناحیه مرئی و ماوراء بنفش جذب ماده می شود و از روی شدت جذب مقدار ماده تعیین می شود. منبع تابش نورسفید بر روی نمونه گازی، جامد یا مایع است و تجزیه گر منشور یا شبکه است. در این روش با استفاده از میزان جذب نور، تعیین غلظت می شود. با  استفاده از این وسیله امکان اندازه گیری نمونه های فوق العاده کوچک را دارد که از آن برای تجزیه و تحلیل عناصر مولکولی نظیر دی ان ای و آر ان ای استفاده می شود. اسپکتروفتومتر دستگاه پیچیده ای است که شدت نور را به صورت تابعی از طول موج اندازه گیری می کند. چهار بخش اصلی اسپکتروفتومتر شامل منبع نور، نمونه آشکارساز و مفسر می باشد.

Spectrophotometer

بیوشیمی ادرار:

دراین بخش آزمایش ادرار ازنظر قند و پروتئین وعفونت ها موردبررسی قرارمیگیرد. بهتراست ادراراول صبحگاهی جهت این آزمایش استفاده شود.

شرح آزمایش

به طور کلی بیش از 100 تست آزمایشگاهی مختلف میتوان روی ادرار انجام داد که هر کدام از آنها به منظور خاص و برای تعیین علت های مختلف بیماری های گوناگون انجام می شوند. بین این تست ها می توان آزمایش های بسیار اختصاصی را هم پیدا کرد که نیازمند دستگاههای پیشرفته هستند و برای تعیین حالات بسیار خاصی از بیماری ها کاربرد دارند. اما آنالیز ادرار یا آزمایش ادرار که ساده ترین نوع آزمایش است معمولا برای عفونت های دستگاه ادراری ( کلیه ها، حالب و مثانه(  تعیین وجود قند ادرار در بیماران دیابتی و وجود سنگ کلیه و فشار خون بالا و بعضی بیماری های کلیوی و کبدی خاص انجام می شود. در بسیاری از بررسی های روتین، آنالیز ادرار هم برای تعیین سلامت عمومی بدن درخواست می شود.

اجزای مختلف تست ادرار:

رنگ:

رنگ ادرار، یکی از اجزای اصلی آنالیز ادرار است و بسته به شرایط مختلف بدن تغییر میکند. غلظت ادرار، میزان مایع بدن، رنگدانه های موجود در ادرار که از تخریب گلبول های قرمز و رنگدانه ای به نام اوروکروم به وجود می آیند و همچنین رژیم غذایی، روی رنگ ادرار تاثیر دارند. بعضی بیماری ها هم رنگ ادرار را تغییر میدهند. در بیماری های کلیوی مثل سندرم نفروتیک اغلب هماچوری دیده می شود که می تواند ماکروسکوپی مثل رنگ چای و یا میکروسکوپی باشد.

حالت طبیعی رنگ ادرار: طیف رنگ زرد کمرنگ تا پر رنگ میباشد.

شفافیت:

ادرار به طور طبیعی شفاف است و باید بتوان از پشت شیشه ی حاوی آن نوشته های یک متن را خواند، اما مسایل مختلف باعث تغییر این حالت میشوند.

ادرار در حالت طبیعی، شفاف و در حالت غیر طبیعی غیر شفاف است.

بو:

تعیین بوی ادرار هم یکی از اجزای تفسیر این آزمایش است. بوی طبیعی و معمول ادرار، به خاطر وجود اسید و ولاتایل است و بویی شبیه فندق دارد، اما مواد غذایی مختلف و بعضی بیماری ها این بو را تغییر می دهند. حالت غیر طبیعی ادرار بیماران دیابتی، معمولا بویی قوی و شیرین شبیه به بوی استون دارد. بوی شیرین و میوه ای هم گاهی از ادرار این بیماران به مشام میرسد. بوی بسیار بد ادرار نشان دهنده ی عفونت مجاری ادراری و وجود چرک در ادرار است. افرادی که ادرارشان بوی مدفوع میدهد ممکن است دچارفیستول روده به مثانه شده باشند.ادرار دارای بوی شربت افرا ( بوی شبیه به چای شیرین ) در بیماران فنیل کتونوری دیده می شود. نارسایی کبدی هم باعث تغییر بوی ادرار می شود.

وزن مخصوص ادرار:

وزن مخصوص ادرار که به شکل عدد بیان می شود، معمولا حاصل اندازه گیری اجزای مختلف ادرارشامل مواد دفعی و املاح است. وزن مخصوص بالا نشان دهنده ی ادرار غلیظ شده است. ازاین عدد برای تعیین قدرت تغلیظ و ترشح کلیه ها استفاده می شود.

حالت طبیعی: اعداد بین 1.005 و 1.03

Ph:

نشان دهنده اسیدی یا بازی بودن ادرار است. میزان دفع املاح در ادرار و وجود یون هیدروژن، اسیدی یا بازی بودن ادرار را تعیین می کند. اسیدی یا بازی بودن ادرار در شکل گیری بعضی سنگ های کلیه هم مو ثر است.

حالت طبیعی : 6.4 تا 8.0

پروتئین:

پروتئین از آن چیزهایی است که به طور طبیعی نباید در ادرار وجود داشته باشد و حضور آن در ادرار، نشان دهنده یک حالت خاص و یا یک بیماری است.

حالت طبیعی : منفی ( Negative ) یا 50 تا 80 میلی گرم در طول 24 ساعت یا کمتر از 250 میلی گرم در 24 ساعت بعد از ورزش شدید

حالت غیر طبیعی : آسیبهای کلیوی، عفونت ادراری، فشار خون بالا، دیابت، بیماری لوپوس گلومرولونفریت ( یک بیماری کلیوی ) و سرطان، باعث ورود پروتئین به ادرار می شوند.

گلوکز:

گلوکز قندی است که در خون وجود دارد و غذای اصلی سلول ها محسوب میشود. به طور طبیعی مقادیر بسیار اندکی از گلوکز در ادرار وجود دارد، اما در شرایط عادی ادرار را عاری از گلوکز در نظر میگیرند. در صورت جمع آوری 24 ساعته ی ادرار طبیعی ممکن است مقدار این ماده کمتر از0.5 گرم باشد.

حالت طبیعی : وجود ندارد

حالت غیر طبیعی : دیابت کنترل نشده باعث می شود مقدار زیادی گلوکز در ادرار وارد شود. آسیب غدد فوق کلیوی، آسیب کبدی، آسیب های مغزی، بعضی از مسمومیت ها و بعضی از مشکلات کلیوی هم باعث گلوکزوری یا حضور گلوکز در ادرار می شوند.

کتون:

وقتی چربی ها در بدن شکسته می شوند و در جریان سوخت و ساز مصرف می شوند، کتون ها به وجود می آیند. این کتون ها در ادرار ترشح می شوند، اما به طور طبیعی هیچ کتونی نباید در ادرار دیده شود و حضور آنها نشان دهنده ی این است که بدن به جای مصرف گلوکز از چربی ها استفاده می کند.

کریستال:

افراد سالم فقط مقدار بسیار کمی کریستال در ادرارشان وجود دارد. کریستال ها در واقع مقدمه ی تشکیل سنگ کلیه هستند. و از روی هم قرار گرفتن آنها سنگ های کلیوی تشکیل می شوند.

گلبول قرمز و سفید:

گلبول های خونی به طور طبیعی در ادرار وجود ندارند. حضور آنها نشان دهنده ی هماچوری یا خون در ادرار است و به خاطر بیماری های مختلف به وجود می آید. وجود گلبول سفید هم نشان دهنده ی عفونت ادراری است.

حالت طبیعی : وجود ندارد یا حد اکثر کمتر از 2 عدد گلبول قرمز و سفید است.

نحوه تفسیر آزمایش ادرار

توضیحات فوق تا حدودی معنی کلمات موجود در جواب برگه ی آزمایش ادرار را مشخص می کند، اما فراموش نکنید تفسیر این آزمایش فقط با دانستن جواب این اجزا و معنی انگلیسی آنها کافی نیست. تفسیر این آزمایش و تغیین علت بیماریهای احتمالی، حتما” باید با آزمایشات و معاینات مختلف دیگر توسط پزشک همراه باشد و آنالیز ادرار فقط مقدمه ای برای تعیین بیماری ها است.

Clinical urine tests
خانه تماسارتباط با ما