با بالا رفتن سن پوکی استخوان در همه افراد بوجود میاید و همه افراد مسن تا حدودی پوکی استخوان دارند ولی اینکه این روند در چه سنی شروع شود و شدت آن به چه اندازه باشد تا حدودی قابل کنترل است و با رعایت اصولی میتوان شروع آنرا به تاخیر انداخت و یا از شدت آن کاست و یا حداقل از پیشرفت سریع آن جلوگیری کرد مهمترین این موارد عبارتند از :

1. مصرف مناسب کلسیم

در سنین رشد بدن ما به مقادیر فراوانی از کلسیم برای ساختن استخوان نیاز دارد. هرچه در جوانی بدن ما استخوان کمتری بسازد در سنین پیری زودتر به پوکی استخوان دچار میشویم.

✔️ اینکه بدن شما به چه مقدار کلسیم نیاز دارد بسته به سن شما و دیگر عوامل متغیر است.

✔️ مهمترین منبع طبیعی کلسیم لبنیات است. بطور متوسط یک لیتر شیر یا یک لیتر ماست حاوی 1000 میلیگرم کلسیم است.

2. مصرف کافی ویتامین دی

بدن برای سالم نگه داشتن استخوان هایش روزانه به 800-400 واحد ویتامین دی نیاز دارد. در صورتیکه به اندازه کافی در معرض نور آفتاب قرار بگیریم بدن ما میتواند این مقدار از ویتامین دی را بسازد وگرنه باید از مواد غذایی و یا مکمل ها برای دریافت این مقدار از ویتامین دی استفاده کنیم.

3. فعالیت بدنی منظم

در هر سنی که باشید بدن شما به فعالیت بدنی و ورزش نیاز دارد. ورزش هایی که در آنها سرپا هستیم مانند راه رفتن و دویدن و کوه نوردی در حفظ تراکم استخوان ها بسیار مفیدترند.

در آزمایشگاه تخصصی وفوق تخصصی دکتر پورمحمّدی آزمایشات کلسیم و سطح ویتامین D به صورت روزانه با روش های معتبر انجام می‌گردد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

خانه تماسارتباط با ما